Snelste e-bike: hoe snel de snelste modellen echt gaan
Welke e-bike het snelst is, hangt af van de regels waaronder hij rijdt. Hier staan de snelheidsladder, de fietsen op elke trede en wat de extra snelheid je kost.
Het korte antwoord
De snelste e-bikes die je in de VS legaal als fiets mag rijden, zijn Class 3-modellen, met ondersteuning tot 45 km/h (28 mph). In de EU halen speed pedelecs ook 45 km/h, maar die gelden als bromfiets. Elektrische crossmotoren gaan harder: Sur-Ron noemt 80 km/h (50 mph) voor de Light Bee X en Segway 75 km/h (46,6 mph) voor de X260, beide alleen voor offroadgebruik.
De belangrijkste punten
- De Amerikaanse Class 3 is de snelste e-bike die nog als fiets telt: de ondersteuning stopt bij 45 km/h (28 mph) volgens California Vehicle Code 312.5.
- Britse en Europese pedelecs stoppen met ondersteunen bij 25 km/h (15,5 mph); een Europese speed pedelec van 45 km/h is een typegoedgekeurde bromfiets.
- De Stromer ST7 is één fiets in twee wettelijke vormen: 45 km/h met 940 W in de EU, 28 mph (45 km/h) met 750 W als Amerikaanse Class 3.
- In ons natuurkundig model kost 45 km/h (28 mph) volhouden ongeveer 689 W, tegen 282 W bij 32 km/h (20 mph): 2,4 keer zoveel vermogen voor 40% meer snelheid.
- Offroadmachines zoals de Sur-Ron Light Bee X (80 km/h of 50 mph opgegeven) hebben geen pedalen en zijn op de openbare weg geen legale e-bike.
De snelste e-bike die je als fiets mag rijden, krijgt motorhulp tot 45 km/h (28 mph), en dat plafond komt uit de wet, niet uit de motor. Deze gids is voor rijders die in de VS, het VK of de EU op zoek zijn naar snelheid. Je ziet de zes treden van de snelheidsladder, de echte fietsen op elke trede en waarom elke extra km/h meer kost dan de vorige.
Wat is de snelste e-bike op de markt?
De snelste e-bike op de markt is de fiets op de bovenste trede van de regels waaronder je rijdt: 45 km/h (28 mph) in de VS, 45 km/h als Europese bromfiets, of ongeveer 80 km/h (50 mph) offroad.
Merkblogs met lijstjes van de “snelste e-bikes” gooien vaak drie soorten machines op één hoop. Daarom staat op de ene pagina 45 km/h (28 mph) en op de volgende 113 km/h (70 mph). Wij hebben de claims per wettelijke categorie gesorteerd en alleen cijfers gehouden die een fabrikant op zijn eigen specificatiepagina publiceert.
| Snelheidstrede | Hoogste motorsnelheid | Hoe de wet het noemt |
|---|---|---|
| Britse EAPC, Europese pedelec | 25 km/h (15,5 mph) | Fiets |
| Amerikaanse Class 1 en 2 | 32 km/h (20 mph) | Fiets in de meeste staten |
| Amerikaanse Class 3 | 45 km/h (28 mph) | Fiets, met extra regels |
| Europese speed pedelec | 45 km/h (28 mph) | Bromfiets L1e-B |
| Elektrische crossmotor | 75 tot 80 km/h (46,6 tot 50 mph) opgegeven | Offroadvoertuig |
De Amerikaanse federale productdefinitie in 15 U.S.C. 2085 gaat over fietsen met een motor onder 750 W die op motorkracht alleen minder dan 32 km/h (20 mph) halen, getest met een rijder van 77 kg (170 lb) op vlak asfalt. Daarna bepalen de wetten van de staten met hun klassen hoe ver snellere trapondersteuning mag gaan.
Wat is de snelste legale e-bike?
De snelste legale e-bike in de VS is een Class 3-model, met ondersteuning tot 45 km/h (28 mph); in het VK stopt elke legale e-bike bij 25 km/h (15,5 mph).
California Vehicle Code 312.5 omschrijft een Class 3-e-bike als een fiets waarvan de motor stopt met ondersteunen zodra de fiets 28 mijl per uur (45 km/h) bereikt, en die een snelheidsmeter heeft. Sectie 21213 verbiedt rijders onder de 16 en verplicht een fietshelm. Andere staten hebben hun eigen versie, dus de regels voor leeftijd, helm en fietspaden verschillen per staat.
In de EU laat verordening 168/2013 pedelecs alleen buiten de typegoedkeuring voor voertuigen als de motor 250 W of minder levert en uitschakelt vóór 25 km/h. Een fiets die tot 45 km/h ondersteunt, valt in de bromfietscategorie L1e. Die staat tot 4.000 W toe en vraagt typegoedkeuring. De Europese rijbewijsrichtlijn (richtlijn 2006/126/EG) plaatst hem in categorie AM, met een minimumleeftijd van 16 jaar die elk land tussen 14 en 18 mag verschuiven. Nationale bromfietsregels bepalen daarna kenteken, verzekering en waar je mag rijden. Onze gids over snelle e-bikes vergelijkt een Class 3-fiets van 45 km/h (28 mph) uitgebreid met een speed pedelec van 45 km/h.
De Stromer ST7 laat de splitsing in één product zien. De specificatiepagina van Stromer noemt de EU-versie “L1e-B, up to 45 km/h” met een motor van 940 W, en de Amerikaanse versie “USA Class 3, up to 28 mph” met 750 W. Beide hebben dezelfde accu van 1.440 Wh en 52 Nm koppel. Dezelfde fiets, twee regelboeken, twee topsnelheden.
Wie maakt de snelste e-bike?
Geen enkel merk maakt de snelste legale e-bike, want de wet legt voor elke fabrikant hetzelfde plafond; de fietsen die harder gaan, zijn elektrische crossmotoren voor offroad.
Dit zijn de snelste modellen die we op de eigen pagina’s van de fabrikant konden controleren, op 3 november 2026:
| Model | Opgegeven snelheid | Status op de weg |
|---|---|---|
| Stromer ST7 (EU) | 45 km/h met ondersteuning | Bromfiets L1e-B, kenteken nodig |
| Stromer ST7 (VS) | 45 km/h (28 mph) met ondersteuning | Class 3-e-bike |
| Segway X260 | 75 km/h (46,6 mph) maximaal | Geen status voor de weg vermeld |
| Sur-Ron Light Bee X MY26 (VK) | 80 km/h (50 mph) topsnelheid | “Off-road use only” (alleen offroad) |
Sur-Ron UK noemt voor de Light Bee X MY26 80 km/h (50 mph), 10 kW maximaal vermogen en een accu van 72 V en 35 Ah (2,5 kWh), en vermeldt “Road Legal No”: niet toegestaan op de openbare weg. De supportpagina van Segway noemt voor de X260 75 km/h (46,6 mph) en 5 kW maximaal vermogen. Beide hebben voetsteunen in plaats van pedalen, dus geen van beide is voor de wet een e-bike. Onze gids Segway X260 vs Sur-Ron Light Bee X gaat dieper op die twee in.
De bekendste fiets met pedalen in dit snelheidsbereik is de Delfast Top 3.0. RideApart meldde bij de lancering in juni 2020 een topsnelheid van 80 km/h (50 mph) en een accu van 72 V en 48 Ah, met als ondertitel “Pedals for ornamental purposes only”: de pedalen zijn alleen voor de sier. De eigen website van Delfast laadt niet meer (gecontroleerd op 3 november 2026), dus we kunnen de huidige specificaties en beschikbaarheid niet bevestigen, en hij staat niet in onze tabel. Blogs van webwinkels noemen andere fietsen met pedalen tot 113 km/h (70 mph); we vonden geen specificatiepagina van een fabrikant die dat bevestigt. Bij die snelheden maken pedalen er voor de wet geen fiets van.
Waarom kan een legale e-bike niet gewoon harder?
Een legale e-bike kan op motorkracht niet harder omdat de motor bij de grens moet stoppen, en de natuurkunde maakt elke extra km/h sowieso duurder.
Luchtweerstand groeit met het kwadraat van de snelheid, dus het vermogen om erdoorheen te duwen groeit met de derde macht. De Wikipedia-pagina over fietsprestaties geeft een rekenvoorbeeld: een racefietser van 90 kg inclusief fiets heeft ongeveer 175 W nodig bij 32 km/h, waarvan 76% naar luchtweerstand gaat, en ongeveer 300 W bij 40 km/h, waarvan 83%.
We hebben dezelfde formule gebruikt voor een e-biker die rechtop zit. Met 120 kg voor rijder en fiets, een frontaal oppervlak maal luchtweerstandscoëfficiënt van 0,5 m², een rolweerstandscoëfficiënt van 0,006 en windstil weer kost een constante snelheid op vlak terrein:
- Bij 25 km/h
- 152 W 15,5 mph
- Bij 32 km/h
- 282 W 20 mph
- Bij 45 km/h
- 689 W 28 mph
- Bij 56 km/h
- 1.284 W 35 mph
Het luchtweerstandsoppervlak van 0,5 m² is onze aanname voor een rijder die rechtop zit, geen gemeten waarde; wie gebukt zit, heeft minder. Zet de 689 W bij 45 km/h (28 mph) naast de 175 W die de racefietser van Wikipedia nodig heeft voor 32 km/h: op een Class 3-fiets met volle ondersteuning draagt de motor het grootste deel van de last. De gids over snelheid en actieradius laat zien wat dat met je accu doet.
Hoe kies je een snelle e-bike?
Kies een snelle e-bike door eerst te bepalen in welke wettelijke klasse je rijdt, en controleer daarna de accu, de remmen en de papieren die bij die klasse horen.
- Rijd je in de VS en wil je zoveel mogelijk snelheid zonder rijbewijs, koop dan een Class 3-e-bike met snelheidsmeter en controleer de regels van je staat voor leeftijd en fietspaden.
- Rijd je in de EU meer dan 15 km (9 mijl) enkele reis over de weg naar je werk, dan is een speed pedelec alleen zinvol als je een AM-rijbewijs accepteert en de bromfietsregels van je land voor kenteken, verzekering en helm.
- Rijd je in Zwitserland, dan ondersteunt een snelle e-bike tot 45 km/h met maximaal 1.000 W. Het Zwitserse federale wegenbureau (ASTRA) eist een kenteken, een rijbewijs categorie M (vanaf 14 jaar), een snelheidsmeter en een fietshelm.
- Woon je in het VK, dan moet elke e-bike met ondersteuning boven 25 km/h (15,5 mph) als bromfiets of motor worden geregistreerd. De meeste rijders houden het bij een EAPC.
- Rijd je offroad op privéterrein, dan geeft een elektrische crossmotor je 72 km/h (45 mph) en meer, maar niet op de openbare weg of op paden.
Kies voor een fiets van 45 km/h (28 mph) een accu die bij die snelheid past. In ons model kost 45 km/h (28 mph) alleen aan motorenergie ongeveer 15,3 Wh per km (24,6 Wh per mijl), tegen 8,8 Wh per km (14,1 Wh per mijl) bij 32 km/h (20 mph). Met onze actieradiuscalculator voor e-bikes maak je dezelfde soort schatting met je eigen snelheid, gewicht en accu.
Welke fouten maak je makkelijk bij een snelle e-bike?
De meest gemaakte fout is een piekvermogen kopen alsof het een snelheid is. Een advertentie met “1.500 W piek” zegt iets over korte uitschieters, niet over de wettelijke klasse. Vraag naar het nominale continue vermogen, de snelheid waarbij de ondersteuning stopt en de marktversie.
Andere fouten die we in vragen van kopers zien:
- Een fiets met “offroadmodus” kopen en er in die modus op straat mee rijden. Op de openbare weg telt hij dan misschien niet meer als e-bike.
- Een opvoerset op een fiets van 25 km/h (15,5 mph) zetten. Onze gids om een e-bike sneller te maken legt de legale routes en het juridische risico uit.
- Op een speed pedelec van 45 km/h rijden met een helm die voor 25 km/h (15,5 mph) is gekozen, zonder de lokale regels te controleren. NTA 8776 is een helmnorm die is ontwikkeld voor speed pedelec rijders; zie onze gids over e-bike helmen.
- Aannemen dat de snelheid die je op een proefrit ziet, de snelheid is die je gemiddeld haalt. Verkeerslichten, kruispunten en heuvels drukken het echte gemiddelde ruim onder de grens. Onze gids over hoe snel elektrische fietsen gaan haalt topsnelheid en gemiddelde snelheid uit elkaar.
Waar komen deze cijfers vandaan?
De wettelijke grenzen komen uit de wetten en overheidspagina’s die bij elke sectie zijn gelinkt, gecontroleerd op 3 november 2026. De modelsnelheden komen van de specificatiepagina’s van de fabrikanten op dezelfde datum; we hebben deze fietsen niet gereden of getimed. De vermogens- en actieradiuscijfers zijn onze eigen berekening met de standaardformule voor fietsvermogen, met elke aanname naast de grafiek. Verander de aannames en de cijfers schuiven, maar de vorm van de curve blijft. De Zwitserse regels komen uit het overzicht van ASTRA van 1 juli 2025; de volledige vergelijking per land staat in onze gids over e-bike regels.
Veelgestelde vragen
Wat is de snelste e-bike op de markt?
De snelste e-bike op de markt hangt af van de regels waaronder hij wordt verkocht. Als legale fiets in de VS is Class 3 met ondersteuning tot 45 km/h (28 mph) het plafond. Als Europese bromfiets haalt een speed pedelec 45 km/h. Elektrische crossmotoren gaan verder: Sur-Ron noemt 80 km/h (50 mph) voor de Light Bee X MY26.
Wat is de snelste legale e-bike in de VS?
De snelste legale e-bike in de VS is een Class 3-e-bike. Die geeft trapondersteuning tot 45 km/h (28 mph) en moet volgens California Vehicle Code 312.5 een snelheidsmeter hebben. Californië verbiedt Class 3 voor rijders onder de 16 en verplicht een helm. Andere staten schrijven hun eigen regels, dus controleer die van jou voor je koopt.
Kan een e-bike 64 km/h (40 mph) halen?
Een legale e-bike kan zijn motor niet gebruiken bij 64 km/h (40 mph). In de VS stopt de motor bij 32 of 45 km/h (20 of 28 mph) en in Europa bij 25 of 45 km/h. Bergaf of op eigen kracht kun je harder. Fietsen die hun motor naar 64 km/h of meer duwt, zijn elektrische motoren of offroadmachines.
Wie maakt de snelste e-bike?
Geen enkel merk maakt de snelste e-bike, want de wet legt elke legale e-bike aan een plafond. Veel merken verkopen Class 3-modellen van 45 km/h (28 mph); Stromer verkoopt de ST7 in de EU met 45 km/h. Bij elektrische crossmotoren noemt Sur-Ron 80 km/h (50 mph) voor de Light Bee X MY26 en Segway 75 km/h (46,6 mph) voor de X260.
Is een snellere e-bike de moeite waard voor woon-werkverkeer?
Een snellere e-bike loont als je woon-werkrit lang is en vooral over open weg gaat. Met een constante 45 km/h (28 mph) in plaats van 32 km/h (20 mph) duurt een rit van 16 km (10 mijl) 21,4 minuten in plaats van 30. Volgens ons natuurkundig model kost die snelheid ongeveer 75% meer energie per kilometer, dus reken op een grotere accu.
Bronnen en referenties
We citeren waar het kan primaire bronnen: norminstituten, toezichthouders, fabrikanten en peer-reviewed onderzoek. Zie ons redactioneel beleid.
- California Vehicle Code section 312.5: electric bicycle classes
- California Vehicle Code section 21213: Class 3 age and helmet rules
- 15 U.S. Code § 2085: Low-speed electric bicycles
- Electric bikes: licensing, tax and insurance
- Regulation (EU) No 168/2013, Article 2 and Annex I
- Directive 2006/126/EC on driving licences, Article 4 (category AM)
- Stromer ST7 specifications
- Sur-Ron Light Bee X MY26 specifications
- Segway X260 product support and specifications
- Rules for slow e-bikes, fast e-bikes and mopeds, as of July 1, 2025
- Delfast Top 3.0 electric bike launched
- Bicycle performance: power and aerodynamic drag